10 sty 2022

Czym są zaburzenia odżywiania? Okiem psychodietetyka.

Zaburzenia odżywiania to pojęcie dosyć nowe. Często jest kojarzone z młodymi kobietami w wieku dojrzewania. Co to są zaburzenia odżywiania? Czy to tylko anemia i bulimia? Kogo dotyczy problem zaburzeń odżywiania? Zapoznaj się z tym krótkim, acz treściwym artykułem.

Z ang. ED - eating disorder (zapamiętaj, później będę używała tego skrótu). Zaburzenia odżywiania mogą mieć podłoże: psychologiczne, rodzinne, osobowościowe, genetyczne, lub społeczno-kulturowe. Zazwyczaj mówi się, że to problem głównie dotyczący nastolatek. Nie jest to do końca prawda ED mogą występować u każdej osoby niezależnie od wieku na różnym etapie życia.

Upraszczając: zaburzenia odżywiania nie pojawiają się z nikąd. Coś musiało być bodźcem. Klucz to znaleźć i przepracować przyczynę. Ze względu na złożoność ED nie ma jednej "regułki", która wyczerpie i wyjaśni ten problem.

Pssst. Chcesz być na bieżąco z moimi treściami? Zajrzyj na mój instagram bielski.dietetyk!

To nie tylko anoreksja i bulimia.

Często zaburzenia odżywiania kojarzą się dość jednoznacznie. Na samą myśl przychodzą albo anoreksja, albo bulimia. Oczywiście jest to prawdą, jednak ED to nie tylko te dwie choroby. To także między innymi: ortoreksja, kompulsywne objadanie się, obsesja na punkcie liczenia kcal, przeliczanie kcal na aktywność fizyczną, uzależnienie od bycia na diecie (permareksja), wyznaczanie czasu na spożycie posiłku, a także określanie kolejnych restrykcji.

Zaburzenia odżywiania to bardzo poważny problem, ale...

nie doszukuj się ich w sobie. Kawałek ciasta podczas urodzin babci, popcorn w kinie, czy paczka chipsów raz na jakiś czas to nie są zaburzenia odżywiania!

Podsumowanie. Mam nadzieję, że ten krótki artykuł o zaburzeniach odżywiania przybliżył Ci trochę ten problem. Starałam się, aby jego treść była możliwie krótka i prosta w zrozumieniu (po cichu liczę, że się udało). Jeżeli potrzebujesz pomocy w zaburzeniach odżywiania, anoreksji, bulimii, ortoreksji, lub zachowaniach kompulsywnych zachęcam Cię do skorzystania z konsultacji psychodietetycznych. Prowadzę gabinet dietetyczny Bielski Dietetyk w Bielsku-Białej, gdzie możemy porozmawiać. Współpracuję również on-line, jeżeli ta forma jest dla Ciebie mniej krępująca, lub po prostu wygodniejsza. Do usłyszenia!

Wyświetlenia: 45 

Brak komentarzy

Ostatnie posty

Wyświetlenia: 273 

Brak komentarzy

Wyświetlenia: 126 

Brak komentarzy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023
Polityka prywatności
Wykonanie The First
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram