Blog dietetyczny

Co może mieć wpływ na zaburzenia odżywiania? Okiem psychodietetyka.

To już wiesz…

W poprzednim wpisie dowiedział_ś się, że zaburzenia odżywiania są problemem złożonym i trudnym do wyjaśnienia „regułką”. Mogą mieć podłoże psychologiczne, społeczne, rodzinne, czy też osobowościowe. Wiesz także, że ED (ang. eating disorder) mogą występować u osób każdej płci niezależnie od wieku, chociaż mówi się, że zwykle dotyczy on nastolatek oraz kobiet. Masz świadomość, że zaburzenia odżywiania to nie tylko anoreksja oraz bulimia, ale również między innymi ortoreksja, permareksja, lub zachowania kompulsywne w stosunku do jedzenia. Więcej o tym, czym są zaburzenia odżywiania dowiesz się z poprzedniego wpisu, który znajdziesz tutaj.

Nie wszystko na raz

Co może mieć wpływ na zaburzenia odżywiania? Chciałabym opisać to jednym konkretnym zdaniem, ale po prostu się nie da. Pomyślałam więc, że podzielę ten temat na kilka części. Postanowiłam iść według klucza jakim jest wiek. Dlaczego? Doszłam do wniosku, że inne czynniki mogą wpływać na dziecko, inne na nastolatka, a jeszcze inne na osobę dorosłą. Oczywiście w pewnym momencie gdzieś się to zaciera – to co miało wpływ na małego Jasia, wpływa teraz na dużego Jana.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Czy wiesz, że wiele nawyków żywieniowych ustala się już w okresie dzieciństwa? Poprawne zachowania żywieniowe i urozmaicana dieta mają wpływ nie tylko na zdrowie w okresie dzieciństwa, ale także w późniejszych latach życia. Niezwykle ważnym aspektem budowania relacji z jedzeniem w okresie dzieciństwa jest atmosfera podczas spożywania wspólnych posiłków, ale także to co znajduje się na stole. Równie ważne jest bycie dobrym przykładem dla swojej pociechy. Dzieci dużo wynoszą przez naśladowanie. Chcesz żeby Twoje dziecko jadło zdrowe posiłki? Też je jedz. Chcesz poprawić nawyki żywieniowe dziecka? Popracuj także nad swoimi.

Wiem, że chcesz dobrze…

Chyba każdy z nas usłyszał od rodzica: nie odejdziesz od stołu dopóki nie zjesz. Zazwyczaj jest to nieświadome i spowodowane troską o to, żeby dziecko nie było głodne. I jasne nigdy nie ma sytuacji zero-jedynkowej, ale wywieranie nadmiernej, zbędnej presji źle wpływa na atmosferę spożywanych posiłków. Co przekłada się z kolei na brak przyjemności z jedzenia zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Oczywistym jest, że jeśli jakaś czynność nie jest przyjemna to albo chcemy ją odbębnić dla świętego spokoju, albo maksymalnie opóźnić w czasie co powoduje zbędne nerwy, stres, a nawet frustrację. To może prowadzić do błędnego koła. Psst. na marginesie – czy wiesz, że dziecko doskonale wie kiedy jest głodne, a kiedy najedzone?

Ze skrajności, w skrajność…

Gdy przy stole padły już wszystkie sztampowe teksty: za mamusię, za tatusia, leci samolocik, jak zjesz to dostaniesz cukierka, mamusia się napracowała a Ty nie chcesz zjeść. I ogólnie rzecz ujmując wywieranie presji, dokarmianie, a nawet przekarmianie. To nagle okazuje się, że pojawia się problem. Najczęściej nadwagi, lub otyłości. Trzymajcie się, bo dopiero tutaj zaczyna się niezła jazda. Wprowadzanie restrykcji, ostrych cięć, oczekiwanie natychmiastowych efektów, ciągłe ocenianie oraz obsesyjna kontrola. Dlaczego to błąd? Nie tędy droga. Rozwiązania skrajne nigdy nie będą efektywne. Ochota na zjedzenie czegoś kiedyś dozwolonego, a teraz „zabronionego” będzie stopniowo rosła, aż w końcu doprowadzi do zachowań kompulsywnych, które kończą się zazwyczaj wpędzaniem w poczucie winy. Ma to oczywiście wpływ zarówno na relacje z jedzeniem, jak i z samym sobą.

Podsumowanie

Cieszę się, że dotarł_ś do końca mojego wpisu. Wszystkie przykłady, które podałam w tym poście mogą powodować zaburzone relacje z jedzeniem, które to z kolei w przyszłości mogą przerodzić się w zaburzenia odżywiania.

Często działania prowadzące do złych relacji z jedzeniem są nieświadome. Nie ma najmniejszego sensu szukać winnego ewentualnych problemów żywieniowych w okresie dzieciństwa, tylko skupić się na poszukiwaniach jego rozwiązania.

Wsparcie

Jeżeli potrzebujesz wsparcia psychodietetyka, podejrzewasz, że możesz cierpieć na zaburzenia odżywiania, kompulsywne objadanie się, anoreksję, bulimię, czy też ortoreksję (lub masz stwierdzony któryś z powyższych problemów zdrowotnych). Zachęcam do skorzystania z konsultacji psychodietetycznych, które podzieliłam na pakiety spotkań w wygodnej formie on-line.

Koszyk
Zacznij pisać, aby zobaczyć produkty, których szukasz.